老湯煲會計,讓天下沒有難學的會計
點下方綠標即可收聽
【CPA會計英語專題11:收入2-建造合同】音頻
CPA會計英語專題11
收入2-建造合同
【CPA會計英語】
從會計概念、基本帳務處理作為切入點
一邊學習會計專業名詞、概念的英文表達
一邊精講會計的帳務處理
梳理會計專業英語名詞
和國際會計準則IAS、IFRS完美對接
為CPA會計考試與工作打下堅實基礎!
今天,讓我們來學習
CPA會計英語專題11
收入2-建造合同
一、基本原理
I. Recognition and measurement of revenue from construction contracts
1. If the outcome of a construction contract can be estimated reliably, the contract revenue and contract costs shall be recognized in light of the percentage completion method on the date of the balance sheet.
對於建造合同結果能夠可靠估計的企業應根據完工百分比法在資產負債表日確認合同收入和合同費用。
Contract revenue recognized for the current period
= Total contract revenue ×Percentage of completion-Cumulative revenue recognized in previous accounting periods
當期確認的合同收入=合同總收入×完工進度-以前會計期間累計已確認的收入
Contract costs recognized for the current period =Total expected contract cost×Percentage of completion-Cumulative costs recognized in previous accounting periods
當期確認的合同費用=合同預計總成本×完工進度-以前會計期間累計已確認的費用
Contract gross profit recognized for the current period = Contract revenue recognized for the current period-Contract costs recognized for the current period
當期確認的合同毛利=當期確認的合同收入-當期確認的合同費用
[Tip] If the total expected contract costs exceed the total expected contract revenue, the expected loss shall be recognized as the current period loss,and the impairement loss of inventory=total loss×(1-Percentage of completion)
【提示】如果合同預計總成本將超過合同總收入,應當預計損失確認為當期損益,並且確認存貨減值損失=總損失×(1-完工進度)
2. Where the outcome of a construction contract cannot be estimated reliably: (1) If the contract costs can be recovered , the contract revenue shall be recognized in accordance with actual contract costs that can be recovered, and the contract costs shall be recognized as expenses in the current period they are incurred; and(2)If the contract costs cannot be recovered. These costs shall be recognized as expenses immediately when incurred and no contract revenue shall be recognized.
建造合同的結果不能可靠地估計的:(1)合同成本能夠收回的,合同收入根據能夠收回的實際合同成本加以確認,合同成本在其發生的當期確認為費用;(2)合同成本不能夠收回的,應在其發生時立即確認為費用,不確認合同收入。
II. Accounting for profit
Accounting for non-operating income, non-operating expenses and profit are shown in the following table.
二、例題
2010年2月1日,甲建築公司(本題下稱「甲公司」)與乙房地產開發商(本題下稱「乙公司」)籤訂了一份住宅建造合同,合同總價款為12000萬元,建造期限2年,乙公司於開工時預付20%的合同價款,甲公司於2010年3月1日開工。估計工程總成本為10000萬元,至2010年12月31日,甲公司實際發生成本5000萬元。由於建築材料價格上漲,甲公司預計完成合同尚需發生成本7500萬元。為此,甲公司於2010年12月31日要求增加合同價款600萬元,但未能與乙公司達成一致意見。
2011年6月,乙公司決定將原規劃的普通住宅升級為高檔住宅,與甲公司協商一致,增加合同價款2000萬元。2011年度,甲公司實際發生成本7150萬元,年底預計完成合同尚需發生1350萬元。
2012年2月底,工程按時完工,甲公司累計實際發生工程成本13550萬元。
假定:(1)該建造合同的結果能夠可靠估計,甲公司採用累計實際發生合同成本佔合同預計總成本的比例確定完工進度;(2)甲公司2010年度的財務報表於2011年1月10日對外提供,此時仍未就增加合同價款事宜與乙公司達成一致意見。
【要求】
計算甲公司2010年至20l2年應確認的合同收入、合同費用,並編制甲公司與確認合同收入、合同費用以及計提和轉回合同預計損失相關的會計分錄。
【解析】
1. Answers in English (unit: 1 Wan=10K)
1.Accounting treatment in 2010
(1)Percentage of completion in 2010
= 5000/(5000+7500)×100%=40%
Contract revenue to be recognized for 2010
=12000×40%=4800 Wan yuan
Contract cost to be recognized for 20l0
=(5000+7500)×40%=5000 Wan yuan
Contract gross profit to be recognized for 2010
=4800-5000=-200 Wan yuan
Expected contract loss to be recognized at the end of 20l0
=(12500- 12000)×(1-40%)=300 Wan yuan
Accounting entries are as follows:
2.Accounting treatment in 2011
Percentage of completion in 2011
= (5000+7150)/(5000+7100+1350) ×100%=90%
Contract revenue to be recognized for 2011
= (12000+2000)×90%-4800=7800 Wan yuan
Contract costs to be recognized for 2011
= 13500×90%-5000=7150 Wan yuan
Contract gross profit to be recognized for 2011
= 7800-7150=650 Wan yuan
Tips: The contract with loss is transferred into that with profit, but the impairement loss for the diminuation of inventory should not be reversed because the reason of reversal is not identical to that of initial recognition.w
2.Accounting treatment in 2012
Percentage of completion in 2012=l00%
Contract revenue to be recognized for 2012
=14000-4800-7800=1400 Wan yuan
Contract cost to be recognized for 2012
=13550-5000-7150=1400 Wan yuan
Contract gross profit to be recognized for 2012
=1400-1400=0 Wan yuan
Tips: At the date of completion, the Provision for Diminution in value of inventories should be carried into cost of sales, thus deducting cost of sales and increasing the operating profit.
2. 中文解析
(1)2010年完工進度=5000/(5000+7500)×100%=40%
2010年應確認的合同收入=12000×40%=4800(萬元)
2010年應確認的合同費用=(5000+7500)×40%=5000(萬元)
2010年應確認的合同毛利=4800-5000=-200(萬元)
2010年年末應確認的合同預計損失=(12500-12000)×(1-40%)=300(萬元)
2011年應確認的合同收入
=(12000+2000)×90%-4800=7800(萬元)
2011年應確認的合同費用
=13500×90%-5000=7150(萬元)
2011年應確認的合同毛利
=7800-7150=650(萬元)
(3)2012年完工進度 =100%
2012年應確認的合同收入
=14000-4800-7800=1400(萬元)
2012年應確認的合同費用
=13550-5000-7150=1400(萬元)
2012年應確認的合同毛利
=1400-1400=0
後臺回復「會計英語11」即可獲得本講講義!